« zpět

Brno útočí na medaile, v derby čelí nejlepším střelcům Superligy

Brno útočí na medaile, v derby čelí nejlepším střelcům Superligy

08.06.2018 - Brno – Tenhle zápas získává náboj už jen geografickou blízkostí obou výběrů. Jenže třetí ročník Superligy malého fotbalu se vyvíjí tak, že Brno s Blanenskem bojují mezi sebou o cennější medailový lesk. Na hřišti Vysokého učení technického Pod Palackého vrchem se utkají v neděli od dvou hodin odpoledne.


Domácímu Brnu patří v tabulce čtvrtá pozice se stejně body jako třetí Pardubice, Pivovar Černá Hora Blanensko je druhé s tříbodovým náskokem. Do konce celostátní soutěže zbývají poslední dvě ze čtrnácti kol. „Tohle jsou úplně nejlepší zápasy, které miluji. Dělám fotbal pro tento adrenalin, navíc hrajeme o dobré příčky. Utkání významem přirovnám k prvnímu jarnímu zápasu s Prahou, který jsme otočili a po osmém kole ji přeskočili. Blanensko ještě bojuje o první místo, my už pravděpodobně ne, ale duel má napětí. Kluci se znají, hrají spolu nebo proti sobě velký fotbal. S Prahou to jsou pro nás dva zápasy jara,“ říká brněnský kouč Zdeněk Táborský s odkazem na vítězství 2:1 nad Prahou.

Stejné klubové barvy navléká hned několik hráčů Blanenska a Brna, ale kapitán druhého celku tabulky Ondřej Paděra zůstává před duelem v klidu. „Utkání jako derby vůbec neberu. Máme sice v Brně spoustu kamarádů, všichni se známe, ale je mi jedno, jestli nastupuji proti Brnu nebo Praze. Pro nás je dobré tak blízko cestovat na venkovní zápas, tím to končí. Spíš jde o to, že Brno máme v patách a zápas hodně napoví o medailových pozicích. Kdo bude úspěšnější z nás dvou, může atakovat druhou příčku,“ připomíná blanenský forvard Paděra.

Praha vede tabulku o tři body a Blanensko si nesmí dovolit ztrátu. Pokud nezíská tři body a Praha v nedělní večerním utkání doma porazí Most, slaví celek z hlavního města podruhé v historii mistrovský titul. „Myslím, že Praha už si první místo nenechá vzít, když hraje dvakrát doma. Můžeme ji dostat trošku pod tlak, ale má takovou sílu a kvalitu, že si to pohlídá,“ soudí Paděra.

Brno obhajuje titul, jenže ke zlatu potřebuje dvě výhry a dvě pražské prohry. Přesto se Táborského družina po podzimu zvedla. „Když jsme po čtvrtém kole byli předposlední s jednou výhrou, z kluků jsem si vystřelil a napsal jim, že jestli nezvládneme zápas s Příbramí, jsme na padáka. Někteří mi na to poslali smajlíka, ale někteří se mě ptali, jak těžko bychom se hrabali nahoru,“ usmívá se brněnský kouč.

Jihomoravské souboje bývají vyrovnané a spíš se daří domácím, ovšem na podzim Brno vyhrálo v Boskovicích 3:2 po pokutových kopech. „Očekávám, že utkání asi bude takticky svázané. Zápasy v Brně vždycky končily o gól, jednou jsme prohráli 3:4, podruhé na penalty. I když nastoupí hodně hráčů, kteří umějí dávat góly, tolik jich padnout nemusí, může rozhodnout jedna branka,“ míní Paděra.

Blanenský kapitán v předchozích dvou ročnících vyhrál střeleckou tabulku a vede ji také letos s úctyhodnou porcí 27 branek ve 12 zápasech, navíc přidal 12 asistencí. A zdatně mu sekunduje spoluhráč z výběru i reprezentace Jan Koudelka, jemuž v pořadí kanonýrů patří druhá pozice za 21 gólů.

Dva výjimeční střelci táhnou blanenský výběr k premiérové medaili v Superlize malého fotbalu. Co stojí za blanenským zlepšením v aktuálním ročníku? „Tomu nerozumím, su z Brna,“ rozesměje se Táborský. „Nepřísluší mi hodnotit Blanensko, neznám pozadí. Zajímá mě Brno, do podhoubí jiných týmů nevidím. První rok jsem viděl pouze dva zápasy, ve druhém a třetím ročníku už Brno trénuji. Blanensko má letos soutěž nejlíp rozehranou, ale pořád zbývají dvě kola. Myslím, že blanenský posun nastal výběrem kvalitnějších hráčů kolem těchto dvou excelentních kanonýrů a reprezentantů,“ přidává svůj názor brněnský kouč.

Největší hrozbu pro jeho obranu přesto představují dva světoví šampioni a vicemistři Evropy. „V některých zápasech se probírá, že Blanensko jsou Paděra a Koudelka. Je pravda, že s Koudym jsme na sebe zvyklí, na hřišti si vyhovíme, hrajeme spolu nějakou dobu a zápasy dokážeme rozhodovat, ale nemyslím si, že výběr stojí jen na nás dvou. Máme kvalitní ostatní hráče, v našem týmu může utkání rozhodnout úplně kdokoli. Kvalitu máme takovou, že se nemusíme bát a spoléhat jenom na mě s Koudym,“ povídá s typickou skromností Paděra.

Osobní obranu ale na blanenské snajpry Brno nechystá. „Mužstvu podám veškeré informace, které o soupeři vím. Udělám maximum, třeba ukážu video, něco na tabuli, pravověrnou přípravu, ale ne dlouhou, aby hráči udrželi pozornost. Záleží, jak to kluci dodrží a realizují na hřišti, když netrénujeme tak často. Kdybychom chtěli hrát osobku na Koudyho s Paděcem, musíme si ji vyzkoušet dvakrát, třikrát na tréninku, aby to mělo smysl, jinak může vzniknout větší chaos. Pak je lepší hrát standardně, jak jsme zvyklí,“ podotýká Táborský.

Jeho svěřence povzbudila pondělní výhra 8:5 v Příbrami, i když se nerodila lehce. „Cestu jsme neměli snadnou, D1 byla strašidelná, odbočili jsme na okresku, jeli jsme mezi vesnicemi šedesátkou a krajinou, kterou nikdo z nás nikdy nejel, ani řidič. Dorazili jsme půl hodiny před utkáním a překvapivě jsme do páté minuty měli tři šance a dali dva góly. Vždy když se domácí dotáhli, hned jsme odskočili. Pak kluci začali vymýšlet, vedli jsme o dva góly a mohli zápas v pohodě dohrát, mysleli si, že jsou všichni mistři světa, ale to je z nich jen Levča. Dostali jsme dvě branky z brejků, pak jsme však utkání zlomili rozdílovým gólem. Začali jsme utkání jako benzinový motor, ale pak jsme se rozjeli jako dieslový,“ culí se brněnský trenér.

- Jaroslav Kára -

Foto: Petr Nečas


 

Partneři

Ref

 

Staropramen

 

Nike

 

Sabe

 

Idnes