« zpět

Mám zdravé sebevědomí, říká Šlégr o šanci na mistrovství světa

Mám zdravé sebevědomí, říká Šlégr o šanci na mistrovství světa

13.07.2018 - Most - Před rokem se oficiálně rozloučil s věkovou kategorií do 21 let, jenže na jaře dostal brankář Václav Šlégr radostnou zprávu. Světová federace malého fotbalu mezi výjimky pro čtveřici starších hráčů na mistrovství světa zařadila i jeho ročník a evropský šampion z roku 2016 se může s národním týmem do 21 let v říjnu Praze pokusit o další zlato. „Šanci na nominaci cítím. Doufám, že to dobře dopadne,“ říká třiadvacetiletý mostecký gólman.


Jak jste přijal oznámení, že se vracíte do kádru reprezentace do 21 let?

Překvapilo mě, když jsem se od manažera Petra Brejly dozvěděl, že se federace rozhodla povolit můj ročník. Hlavně mě velmi potěšilo, že jsem pro trenéry jedna z možností, která spadá do výjimek, za to jsem hodně rád.

V květnu jste se s národním týmem zúčastnil Boxo Cupu ve Zvolenu, kde jste po penaltovém rozstřelu skončili druzí. Užil jste si návrat do reprezentačního dresu?

Reprezentační jedenadvacítka mi chyběla, užil jsem si to naplno. Sice turnaj nedopadl vítězstvím, ale určitě jsme předvedli super výkon a ukázali jsme, že se námi musí počítat i do budoucna.

Už v semifinále jste čelil penaltám a poslal v nich tým do finále. Sedí vám pokutové kopy?

Svůj výkon nehodnotím. Na penalty jsem si věřil v prvním zápase víc, i ve druhém jsme museli dotahovat, ale sebevědomí bylo trošku menší. U dvou jsem si sáhl, je to škoda.

Začátkem týdne jste v maďarské Budapešti absolvovali další dva přípravné zápasy, porazili jste domácí jedenadvacítku 6:2, s áčkem jste prohráli 2:4. Co vám akce ukázala?

Hodně jsem se na ni těšil a základ úspěchu bylo, že jsem se cítil v pohodě jak v týmu, tak osobně. Myslím, že jsme to zvládli vcelku dobře, něco jsem chytil, kluci mě nechali párkrát vyniknout. Zachytal jsem si dost a jsem spokojený se svým i týmovým výkonem.

Změnil se český celek do 21 let, když jste v něm přes rok nechytal?

Mentalita zůstala stejná, tým se ji snaží udržovat a staví na rodině, což je určitě dobře. U kluků, kteří zůstali od Eura, vidím posun. A jsem rád, že i nováčci zapadají do systému. Doufám, že to tak bude nadále a podaří se nám, co chceme na mistrovství světa.

Má české mužstvo pořád sílu i po konci některých opor?

Sílu vidím. Všichni chceme dosáhnout nejvyššího cíle, což je zlato, a věřím, že na domácím hřišti pro něj udělají úplné maximum všichni, kteří tam budou.

Motivuje vás účast na světovém šampionátu?

Jasně. Sice není úplně jasné, že na mistrovství budu, ale snažím se dostat do užšího kádru výkony v Supelrize i na turnajích. Pokud uspějeme na mistrovství světa, může se víc kluků dostat do českého áčka.

Chytal jste poslední dvě přípravné akce lvíčat, vaše nominace na šampionát vypadá skoro jistá. Cítíte to tak?

Každý z nás do finální nominace chce a když se tam dostanu, splní se můj velký sen. Myslím, že po výkonu v Maďarsku snad šanci dostanu. Mám zdravé sebevědomí, to nesmí chybět nikomu.

Po vašem konci převzal místo jedničky týmu Dominik Kunický, nyní ho zase můžete odsunout do role náhradníka. Vnímáte mezi sebou rivalitu?

To vůbec. Jsem rád, že jsme ve dvojici s Kuňou, neumím si momentálně k sobě představit nikoho jiného. Podle výkonů v Superlize nebo při reprezentačních srazech jedenadvacítky jsem viděl jiné kluky, kteří jsou mladí. Dospějí do toho a pokud budou chytat, nabídnou se reprezentaci jiné možnosti v bráně než my dva.

V Superlize malého fotbalu jste se po zranění Ondřeje Bíra stal jedničkou Mostu, ale v závěru jste nechytal kvůli účasti na akcích plážového fotbalu. Pomáhá vám jiný druh sportu ke zdokonalování?

S plážovým fotbalem jsem byl v Číně na přípravném turnaji s reprezentací, kde jsme skončili třetí, a v Portugalsku na Lize mistrů, kde jsme s Teplicemi nepostoupili do hlavní části. Plážák mi dost zdokonaluje reflexy, písek je fakt nevyzpytatelný, takže z individuální stránky v něm vidím prospěch. V Superlize jsem si taky zachytal dost, škoda že nám sezona nevyšla lépe než na šesté místo. Příčinu vidím ve slabých venkovních výjezdech. Doma jsme se sešli vždy v konkurenceschopné sestavě, ale takticky jsme některá utkání nezvládli, což mě mrzí.

- Jaroslav Kára -

Foto: Petr Nečas


 

Partneři

Ref

 

Staropramen

 

Nike

 

Sabe

 

Idnes