« zpět

Školení rozšířilo počet hlavních rozhodčích pro Superligu malého fotbalu

Školení rozšířilo počet hlavních rozhodčích pro Superligu malého fotbalu

23.07.2019 - Praha - Na dvojnásobek se rozrostl počet hlavních rozhodčích, kteří se zapojí do nového ročníku Superligy malého fotbalu. Licenci A obdrželi všichni nové uchazeči i z řad dosavadních asistentů, kteří splnili předpoklady při nedávném školení rozhodčích v Praze.


Seminář se stal součástí Českého národního poháru, při kterém sudí absolvovali praktickou část a po ní následovala teoretická se závěrečným testem. Do Prahy dorazilo čtrnáct ze sedmnácti pozvaných rozhodčích. „A tři byli řádně omluvení, jeden jel na svatební cestu, dva pracovně nemohli. Měli jsme dvě skupiny jako v Superlize, z nichž hlavní rozhodčí odpískali při Českém národním poháru pět šest zápasů. Druhá skupina asistentů měla nově možnost získat licenci A pro hlavního rozhodčího, takže dostávali dva až tři duely, aby nám ukázali, že na pozici hlavního mají,“ popsal Jaroslav Pakosta, garant licenčního a školícího systému Asociace malého fotbalu České republiky.

Po skončení republikového mistrovství klubů čekala na sudí teoretická průprava. „Prošli jsme si časovou osu, která začínala šedesát minut před zápasem a obsahovala věci jako dress code, až do doby třeba hodinu po utkání, kdy rozhodčí má v kabině pohovor s delegátem, vypisuje zápis o utkání. To bylo důležité nejen pro nás, ale hlavně pro dva úplně nové rozhodčí, kteří chtěli dosáhnout licence B pro asistenty,“ uvedl mezinárodní sudí malého fotbalu Pakosta, jehož čeká v říjnu mistrovství světa v australském Perthu.

Školení si kladlo jiné cíle než probírat s arbitry pravidla malého fotbalu. „Dovolím si nepochybovat o tom, rozhodčí Superligy pravidla znají, takže nám přišlo kontraproduktivní vtloukat jim je do hlavy. Spíš jsme řešili procesní stránky, co dělat před zápasem, co nedělat, jaká máme povinnosti a pravomoci vůči hlavnímu pořadateli, trenérovi, vedoucímu týmu. Podívali jsme se na to z vyšší perspektivy a kopírovali, co se dělá na úrovni evropské a světové federace,“ líčil Pakosta.

Mezi probíranými tématy se objevila například vzdálenost diváků od hřiště. „Upřímně jsme v Superlize malého fotbalu aktuálně spokojení se vším. Jen nás trošku trápila některá hřiště, kde jsou fanoušci hodně blízko. Probírali jsme povinnosti a pravomoci sudích požádat hlavního pořadatele, aby to srovnal. Fanoušci jsou slušní, nikdy nebyly problémy, že se něco stalo, spíš jdeme o level výš, chceme vystupovat jinak a z preventivních důvodů jsme se na tyto situace zaměřili. Třeba v Praze jsou diváci de facto dva metry od autové čáry, tam má pořadatel zasáhnout z vlastní iniciativy, jinak je potřeba, aby ho požádal hlavní rozhodčí o posun fanoušků dál,“ přidal příklad elitní český rozhodčí.

Po teoretické části následoval test složený ze 25 otázek. „Tam už jsme chtěli i pravidla. Deset otázek mělo nižší náročnost, jednoduché věci spíš na osvěžení, abychom viděli, že sudí základy mají. Deset otázek pak bylo těžších o rozhodování situací, kdy co udělat, kdy hráče napomenout, kdy ho musí naopak vyloučit. Zbylých pět otázek bylo procesních, abychom viděli, že rozhodčí při prezentaci dávali pozor. Nejhorší výsledek jsme měli jen jednu chybu, takže všech čtrnáct sudích dosáhlo na navrhovanou licenci. Tedy většina áčko, jen dva noví béčko, netroufneme si je zatím nominovat na Superligu jako hlavní. Musí se ukázat, pochopit, o co jde, chceme vidět, jak na tom jsou. Úspěšnost však byla stoprocentní,“ těšilo Pakostu.

Pokud splní testy i rozhodčí, kteří na semináři scházeli, vstoupí Superliga malého fotbalu do nové sezony nejméně se čtrnácti hlavními rozhodčími, což je změna oproti sedmi v uplynulém ročníku. „Nominovat je bude opět Petr Brejla (předseda Řídicí komise Superligy malého fotbalu – pozn. red.), který může nyní sáhnout do balíčku čtrnácti rozhodčích. Výhoda pro asociaci teď bude obrovská flexibilita. V loňské sezoně nás bylo jen sedm, navíc na začátku jsem se zranil s kolenem a po mně ještě Jirka Dolanský, takže jeden český a jeden moravský rozhodčí vypadli, zbylo pět lidí. Teď bude nominace oproti loňské sezoně daleko jednodušší,“ sdělil garant.

Zápasy stejně jako dosud budou řídit jeden hlavní sudí a jeden asistent, mohou se však střídat. „Vize je taková, aby všichni dostávali šanci na píšťalu. Samozřejmě na náročnější utkání třeba ke konci sezony nebo na duely mezi Praha, Brnem, Blanenskem dostanou nominaci zkušenější rozhodčí, ale na jednodušší bude Petr nasazovat novější, kteří loni byli ve skupině asistentů. Velmi pravděpodobně budou větší část sezony stále asistenti, ovšem oficiálně je může vybrat jako hlavní rozhodčí, což se bude dít. Máme devět týmů, čtyři zápasy týdně, což bylo na sedm rozhodčích moc. Budeme rotovat, což je obrovská výhoda pro nás i týmy, nebudou se potkávat v sezoně stále stejné tváře. Když se na mužstvu protočí ve třech kolech tři rozhodčí, je to z mého pohledu jen ku prospěchu věci. Týmy budou raději, že neuvidí pořád Pakostu,“ usmál se zkušený sudí.

- Jaroslav Kára -

Foto: Soňa Rampová


 

Partneři

Ref

 

Staropramen

 

Nike

 

Sabe

 

Idnes