« zpět

Superliga začne už příští týden. Grémium nově vede Táborský

Superliga začne už příští týden. Grémium nově vede Táborský

09.08.2019 - Praha – Na začátku října se středobodem malého fotbalu stane australský Perth, kde se uskuteční mistrovství světa. A to má vliv na termínovou listinu Superligy malého fotbalu, jejíž pátý ročník odstartuje už příští týden. Start v neděli 18. srpna obstará utkání Mostu s Pardubicemi.


Před začátkem světového šampionátu stihne celostátní soutěž téměř šest kompletních kol. „Mistrovství světa udělalo velký zásah do termínové listiny. Superliga podle mě začíná příliš brzy, ale takhle si to grémiun odhlasovalo. Období je hektičtější, na dovolenou moc času nezbylo,“ pronesl předseda Řídicí komise Superligy malého fotbalu Petr Brejla.

Grémium celostátní soutěže tvoří devět zástupců účastnických výběrů a od nadcházející sezony má nového předsedu. Mosteckého kouče Vojtěcha Bendu nahradil trenér brněnského obhájce titulu Zdeněk Táborský. „Vojta Benda skončil bohužel kvůli nedostatku času. Děkuji mu za minulé období a naprosto rozumím rezignaci z pracovních důvodů, protože to není jednoduché. Jsem rád, že se funkce ujal Zdenda. Byť byl jediný kandidát, považuji ho za konstruktivního člověka, který má nápady a dotahuje je do konce, malému fotbalu má co dát,“ okomentoval změnu Brejla.

Šéf soutěže si od změny slibuje také zlepšení činnosti grémia, na které už dřív apeloval. „Upozorňoval jsem, že není možné, aby z něj chodilo devět různých požadavků. Grémium funguje proto, aby návrhy odhlasovala nadpoloviční většina. Teprve potom jako prostředník vznesu požadavek před správní radou a valnou hromadou. Nemohu předkládat dvacet bodů,“ podotkl.

Superliga má za sebou čtyři ročníky a dva vládce. Dvakrát se z titulu radovala Praha a dvakrát Brno. Podruhé za sebou do ní vstupuje devět mužstev. „Mám radost, že čím dál víc týmů investuje do lidských zdrojů, ať jsou to trenéři nebo vedoucí mužstva. Už v minulé sezoně se zlepšila komunikace jednotlivých mužstev směrem ke mně. Pozitivní jsou pro mě tvrdá data z minulého ročníku, že týmy už začínají být opravdu identifikovatelné s jasnými hráči, stylem hry, na každý zápas už nechodí úplně jiní hráči, kteří se ještě složitě shánějí. Vždycky budeme za velkým fotbalem, ale Superliga rozhodně potenciál má a jdeme kupředu,“ potěšilo předsedu.

Od příští sezony 2020/2021 patrně dojde k dalšímu rozšíření celostátní soutěže. „Máme tři zájemce, kteří chtějí hrát Superligu, z čehož dva oficiálně požádali Asociaci malého fotbalu o vstup už teď. Jedná se o Pražskou klubovou fotbalovou ligu a Ostravu,“ přiblížil Brejla.

Po jejich přístupu se patrně změní formát soutěže. „Je to otázka strategie Asociace malého fotbalu, která bude dokončená v září a následně předložená valné hromadě ke schválení. Z několika variant se jeví nejpravděpodobnější, že Superliga se pak rozdělí na dvě části, východní a západní. K nim se nastaví systém play-off,“ sdělil.

- Jaroslav Kára -

Foto: Petr Nečas


 

Partneři

Ref

 

Staropramen

 

Nike

 

Sabe

 

Idnes