« zpět

Zpátky do minulosti: Superligu odstartovala výhra Prahy nad Brnem

Zpátky do minulosti: Superligu odstartovala výhra Prahy nad Brnem

07.06.2020 - Praha – Neděle 23. srpna 2015 se stala památným datem pro český malý fotbal. Tehdy se totiž ve Sportovním areálu Hanspaulka uskutečnilo historicky první utkání Ligy malého fotbalu. Setkaly se výběry dvou největších svazů, Praha přivítala Brno. Vzniku celostátní soutěže se věnuje sedmý díl seriálu mapující největší mezníky v historii českého malého fotbalu.


Na pražském hřišti se sice tehdy ujalo vedení Brno gólem Patrika Levčíka, jenže záhy srovnal domácí matador Jiří Novák. Z celkového vítězství 2:1 po pokutových kopech se pak radovala Praha, která poté také získala premiérový mistrovský titul.

Za vznikem nyní už Superligy malého fotbalu stojí Petr Brejla, výkonný ředitel celostátní soutěže. „Nemyslím si, že šlo o moji myšlenku, to je absurdní. Nedovedu si představit, že by to nikoho nenapadlo. Už když jsem hrál Hanspaulskou ligu, věděl jsem, že existují i jiné svazy. Říkal jsem si, proč není mezisvazový turnaj. Myšlenka ve mně ožila, když jsme o tom mluvili s Mírou Švagrem a Martinem Joklem z vedení milovického svazu, tak jsem ji uchopil. Nepovažuji se za autora myšlenky, spíš jsem jenom ten, kdo tomu věřil. O lize jsme vedli debaty s kde kým, ale považuji se za toho blázna, který myšlenku uchopil a měl vůbec odvahu ji realizovat,“ popsal vznik Brejla.

Reprezentační výběry jednotlivých svazů se přitom potkávaly pravidelně, ať už na Vánočním turnaji v Jihlavě, při Victory cupu v Milovicích nebo při přátelských duelech. „I když jsme měli jasný koncept, soutěž se formovala pomalu. Snažil jsem se jednotlivým oblastním svazům informace dávkovat. Nejdřív vznikaly reprezentace, které se začaly potkávat na turnajích,“ líčil Brejla, který se nejdřív stal koučem výběru Milovické ligy malého fotbalu.

Nultý ročník celostátní Ligy malého fotbalu se uskutečnil na konci června 2014 při Zelencupu, který v Podještědském sportovním areálu v Českém Dubu pořádá generální manažer národního týmu malého fotbalu Luděk Zelenka. „Luďa přišel s tím, že by bylo dobré na turnaji vytvořit skupinu Asociace malého fotbalu, kde se utkaly zakládající reprezentace, které potom vstoupily do ligy. Už tehdy věděly, do čeho jdou, protože znaly termín oficiálního vzniku Ligy malého fotbalu. Věděly, proč to děláme a jaký z toho bude výsledek,“ objasnil Brejla. Jak v roce 2014, tak o rok později ovládl Zelencup výběr Pražského svazu malého fotbalu.

Vedle Prahy a Brna vstoupily do první sezony celostátní soutěže ještě Most, Jihlava, Pardubice, Blansko, Příbram a Milovice. „Chtěli jsme od začátku hrát soutěž po celé republice, nechtěli jsme dělat nejdřív turnaje. Vybrali jsme osm týmů, což byl pro nás strop, přestože jsme evidovali větší zájem. Těch osm svazů bylo nejpřipravenějších, u dalších kandidátů jsme neměli jistotu, že to zvládnou. Pro svazy byl začátek hodně těžký, klobouk dolů před nimi, jak to zvládly. Problémy jsme vyřešili v předfázi ligy na turnajích a při přátelských zápasech,“ podotkl výkonný ředitel soutěže.

Od druhého ročníku pak Milovice vystřídala Olomouc. „Byla nachystaná už o rok dřív, ale neúčastnila se turnajů a dalších předfází. Řekli jsme si, že má čas. Když vystoupily Milovice, Olomouc se nabízela. Pracovat s jedním týmem je samozřejmě snazší než s osmi. Olomouc vstup zvládla naprosto na jedničku, od začátku s ní nebyl vůbec žádný problém,“ ocenil Brejla.

Předminulou sezonu se přidala Plzeň a pro nadcházející šestý ročník, který začne na podzim, vzroste počet mužstev na dvanáct. Soutěž rozšíří Pražská klubová fotbalová liga, Kolín a Ostrava, vzniknou východní a západní skupina po šesti týmech. „V mojí vizi jsem s tím od začátku počítal. Věděli jsme, že pro celostátní systém je strop právě osm devět týmů, jinak to časově ani finančně nevychází. Bylo mi jasné, že s přibývajícími výběry musíme přejít na systém východ a západ, takže pro mě to není překvapení. Chtěli jsme s tím přijít už o rok dřív, ale trošku hubenější období v asociaci rozšíření zabrzdilo,“ vysvětlil Brejla.

Superliga malého fotbalu má velký přínos především pro české národní týmy, jak pro áčko, tak pro juniorský celek. „Od začátku jsme ligu vnímali jako přípravu pro reprezentaci, aby se tam dostávali méně známí hráči oblastních svazů, o nichž vedení reprezentací v té době nevědělo. Trenéři mají možnost vytáhnout hráče do superligového týmu, aby hráli těžší zápasy a fungovali v trošku jiném režimu než na obyčejné klubové scéně, aby si zažili cestování a další věci, které se přibližují reprezentaci. Náš druhý cíl byl zviditelnit malý fotbal a mít tady kvalitní dlouhodobou celorepublikovou soutěž,“ pronesl výkonný ředitel Superligy malého fotbalu.

Na záznam prvního utkání se podívejte zde:

- Jaroslav Kára -

Foto: Petr Vinš


 

Partneři

Ref

 

Staropramen

 

Nike

 

Sabe

 

Idnes